Działając prężnie na Instagramie grzechem jest nie wykorzystywać potencjału popularnych Instastories. Początkowo miały to być relacje wrzucane na szybko, bo i tak znikają po 24h. Z czasem jednak dodano możliwość ich zapisywania w wyróżnionych relacjach, a użytkownicy zaczęli przykładać większą uwagę do jakości wgrywanych materiałów. Pojawiły się różnego rodzaju aplikacje do obróbki zdjęć i wideo, pozwalające na wyeksponowanie swoich treści. Również sam Instagram daje coraz więcej możliwości zdobienia relacji. Najpopularniejszym sposobem jest obecnie dodawanie różnych naklejek i gifów. I o nich właśnie dzisiaj słów kilka.

Korzystasz na co dzień z ogólnej bazy gifów na Instastories? Zastanawiałeś się skąd one się tam biorą? A nawet myślałeś o tym, jak fajnie byłoby dodać tam własne propozycje? 

Wiele osób stara się utrzymać na swoich profilach spójny przekaz, dlatego chętnie wykorzystałoby personalizowane naklejki i gify. Nic prostszego! Poniżej trzy sposoby jak dodawać własne naklejki i gify do relacji.

Wersja 1. Dodanie własnych gifów i naklejek do ogólnodostępnej bazy na Instastories.

Ta opcja jest najbardziej czasochłonna, ale plus jest taki, że nie tylko my możemy skorzystać z zaprojektowanych przez nas gifów. Odpowiednia kolorystyka będzie się kojarzyć z danym brandem, więc może być rodzajem bezpłatnej reklamy. 

Właśnie tę opcję wybraliśmy w 1000ideas i zdecydowaliśmy się wypuścić linię animowanych naklejek, zawierającą najpopularniejsze motywy. Część naszych gifów jest już ogólnodostępna. Jak je odnaleźć? Oprócz hashtagów tematycznych, pasujących do konkretnego egzemplarza opisaliśmy je ‘1000ideas’. Zatem jeśli chcecie je zobaczyć – nic prostszego! Wpiszcie to hasło w wyszukiwarkę.

Przejdźmy jednak do konkretów! Jaki proces odbyliśmy, by móc cieszyć się własnymi gifami? Poniżej krok po kroku instrukcja, co powinieneś zrobić.

Krok 1. Załóż konto na giphy – jest to banalnie proste, więc tutaj nie ma się co rozpisywać. Ważne, żeby korzystać z maila na własnej domenie (nie jest to konieczne, ale rekomendowane).

Krok 2. Zaprojektuj co najmniej 5 autorskich gifów/naklejek, pamiętając że musisz mieć prawa autorskie do tych prac. Przy projektowaniu warto skorzystać z tych wskazówek: https://support.giphy.com/hc/en-us/articles/360019914771-GIF-Creation-Best-Practices
oraz zwrócić uwagę na te wytyczne: https://support.giphy.com/hc/en-us/articles/360029960931-Requirements-for-Sticker-Approval, aby mieć pewność, że wszystko zostanie zaakceptowane.

Krok 3. Wypełnij wszystkie dane na swoim koncie giphy. Wrzuć logo w avatar, dodaj swoje media społecznościowe oraz napisz kilka słów o swojej marce.

Krok 4. Załaduj na giphy swoje gify odpowiednio je tagując. Uwaga! Tagi muszą nawiązywać do tego, co przedstawia obrazek, w przeciwnym wypadku mogą zostać odrzucone. Dobry dobór słów kluczy pomoże także użytkownikom w wyszukaniu i wykorzystaniu Twoich naklejek i gifów. Pamiętaj, aby ustawić swoje gify jako publiczne.

Krok 5. Po załadowaniu co najmniej 5 publicznych gifów możesz zaaplikować o konto dla brandu. Zrobisz to tutaj: https://support.giphy.com/hc/en-us/articles/360019977992-Apply-For-A-Brand-Channel Wypełnij po kolei wszystkie pola formularza i wyślij!

Teraz jedynie pozostało czekać na akceptację Twojego zgłoszenia! Trwa ona zazwyczaj kilka dni, oczywiście zależy to od liczby aplikujących. 

Po zaakceptowaniu dostaniesz maila na adres wskazany w formularzu, a Twoje gify pojawią się w ogólnej bazie, którą można przeszukiwać z poziomu Instastories. Super, prawda? W każdej chwili możesz też dodawać kolejne naklejki, które po moderacji również będą pojawiać się w wyszukiwaniach. 

Wersja 2. Przeklejanie gifów/naklejek z własnego konta giphy

Nie jesteś artystą, ani nie masz własnej marki, ale lubisz personalizować swoje relacje na Instagramie? A może po prostu chcesz zachować własne gify tylko dla siebie? Albo zależy Ci na dostępie do stworzonych przez siebie materiałów z każdego urządzenia, a także zebraniu wszystkich gifów w jednym, łatwo dostępnym miejscu?

Tutaj świetnie sprawdzi się opcja druga czyli prywatne konto na giphy. Korzystając z tej wersji podobnie jak w poprzedniej musisz przejść dwa pierwsze kroki. Z tą różnicą, że nie potrzebujesz maila na własnej domenie oraz możesz załadować dowolną liczbę gifów. Chcąc skorzystać z utworzonych gifów postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

 • Przygotuj swoją relację na Instastories, ale jeszcze jej nie publikuj.
 • Przełącz się między aplikacją Instagrama, a tą Giphy (do pobrania za darmo).
 • Znajdź pożądany gif i przytrzymaj go, aby wyskoczyło okienko systemowe, a następnie wybierz opcję ‘KOPIUJ’.
 • Ponownie przełącz się między oknami aplikacji i wróć do swojej relacji.
 • W oknie relacji powinien pojawić się skopiowany obiekt – UWAGA! szybko w niego kliknij, ponieważ po około 4 sekundach zniknie i cały proces kopiowania trzeba będzie powtarzać.
 • Po wklejeniu gifa możesz dowolnie go edytować, podobnie jak naklejki z wyszukiwarki :)

 

Wersja 3. Klasyczne ‘kopiuj’ –> ‘wklej’

Ta opcja jest chyba najpopularniejsza wśród ‘zwykłych’ użytkowników Instagrama, ponieważ nie wymaga zakładania kont i innych kombinacji. Działa bardzo podobnie jak wyżej opisana metoda. Jedyną różnicą jest to, że zamiast do aplikacji Giphy przełączamy się do naszej galerii, gdzie mamy zapisaną naklejkę, którą chcemy wykorzystać. Proste, prawda?

Jak zrobić gifa?

Jeśli nie masz umiejętności grafika/animatora, ani z takim nie współpracujesz, a chciałbyś dodać własne gify, możesz skorzystać z jednego z wielu łatwych w obsłudze i bezpłatnych narzędzi. Poniżej kilka sprawdzonych:

 1. Giphy.com – na stronie jest do wykorzystania bardzo prosty w obsłudze kreator.
 2. https://gifmaker.me/ – opcja trochę oldschoolowa, ale działa!
 3. https://ezgif.com/maker – tutaj oprócz samego tworzenia gifów można bardzo wiele, między innymi przycinać, powiększać, pomniejszać, zdobić. Warto samemu wypróbować wszystkie możliwości.
 4. https://makeagif.com/ – nowocześniejsza platforma, bardzo przejrzysta, ale wymaga logowania. Można tu jednak również przechowywać stworzone materiały.
 5. Jeśli wszystko chcemy zrobić wygodnie z poziomu telefonu to warto skorzystać z jednej z wielu aplikacji, jakie można znaleźć do tego celu: https://play.google.com/store/search?q=gif%20maker%20for%20instagram&c=apps&hl=pl

 

Natomiast, jeśli zależy Ci na super profesjonalnym efekcie, gifach, które będą odzwierciedlać Twoją markę, będą wyjątkową ozdobą Twoich działań w Social Mediach zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie przygotujemy dla Ciebie niezwykły zestaw spersonalizowanych naklejek :)

 

  Potrzebujesz rzetelnego partnera w świecie marketingu i reklamy?

  Wypełnij formularz i zobacz, co możemy
  dla Ciebie zrobić.