Ilość czasu, w którym wykorzystujemy telefony do przeglądania internetu systematycznie wzrasta. Taka sytuacja daje świetne możliwości reklamodawcom, ponieważ promocja kierowana na urządzenia mobilne może być dużo bardziej angażująca. Wszystko dzięki możliwościom, jakie daje smartfon oraz formaty rich media.
Jeszcze do niedawna banery animowane i banery video wydawały się niezwykłym rozwiązaniem. Tymczasem w dobie powszechności rich media wchodzimy na kolejny stopień możliwości, czyli udział użytkownika w tym, co dzieje się na ekranie.
Możemy wykorzystać czujniki lub aparat, aby działanie nie ograniczało się jedynie do kliknięcia. Takie rozwiązania wciąż zyskują na popularności i wykorzystuje je coraz więcej wydawców.
Mikrofon, kamera, akcja!
W poniższym przykładzie zaangażowanie zostało zbudowane przez możliwość wizualnej edycji komunikatu promocyjnego. W tym wypadku polega to na wgraniu własnego zdjęcia, wyborze ramki i udostępnieniu grafiki w mediach społecznościowych.
Dzięki nowatorskiemu, nienachalnemu pomysłowi odbiorca (nie opuszczając treści wydawcy) daje się zainteresować światem marki, a nawet dzieli się z innymi tym, czego sam doświadczył.
Panorama na sukces
Od pewnego czasu na popularności zyskują zdjęcia panoramiczne. Wraz z rozwojem smartfonów coraz więcej modeli zyskuje tę funkcję. Warto wykorzystać ją w formacie reklamowym.
Pozwala ona na pokazanie więcej na tym samym rozmiarze banera, angażuje użytkownika, który – poruszając telefonem – może zobaczyć np. wnętrze samochodu z bliska i mieć wrażenie przebywania w środku. Dobrze przemyślana kreacja w tym wypadku jest połową sukcesu.
Dobre wibracje
Kolejny format reklamowy wykorzystuje wibrację, jednak za „zgodą” użytkownika. Po jego interakcji z reklamą (w poniższym przykładzie przez pogłaskanie kota, czyli przesunięcie palcem po ekranie) telefon zaczynał wibrować, co ma symulować zachowanie zwierzęcia w czasie pieszczot.
Świetnie wykorzystany pomysł sprawia, że odbiorca się uśmiechnie i dobrą emocję połączy naturalnie z reklamowaną marką.
Balans i równowaga
Innym sensorem, który można wykorzystać kreując format reklamowy na mobile, jest żyroskop. Na co dzień odpowiedzialny za wyłapywanie momentu, w którym chcemy np. zmienić ułożenie fotografii z pionu w poziom. Jak się okazuje, jest to również element wart zastosowania w kreatywnej reklamie. Możliwości jest tu naprawdę wiele!
Jedną z nich przedstawia poniższa kreacja, na której ruchy wyczuwane przez żyroskop sprawiają, że światła promowanego samochodu podświetlają inną część treści na stronie internetowej.
W to mi graj!
Kto z nas nie grał na telefonie czekając w kolejce do lekarza? A co gdyby gra pojawiła się w ramach banera i nie wymagała instalowania lub rejestrowania? To kolejny sposób na nienachalną i angażującą reklamę.
W to wszystko wpleciony został branding, który przy okazji nawiązuje do gry. Nic zobowiązującego, a jednak na końcu jest możliwość przejścia na stronę producenta.
Akcja – interakcja
A może przekazać innowacyjność produktu poprzez zaangażowanie użytkownika? Na taki pomysł wpadli twórcy interaktywnej reklamy pralki Samsung, której wyjątkową cechą jest możliwość dodania zapomnianych ubrań już w trakcie prania.
Odbiorca reklamy może wirtualnie dorzucić do pralki zagubioną skarpetkę, dzięki czemu podejmuje kontakt z nowym produktem z własnej woli. Przyciągnięta przez zabawę uwaga przenosi się na przekazywany komunikat i w ten sposób producent uświadamia potencjalnego nabywcę o istnieniu danego produktu.
Jesteś tuż obok mnie
Ciekawą opcją dla reklam jest wykorzystanie geolokalizatora. Łatwiej jest przekonać do zakupu, jeśli zainteresowani produktem dowiemy się, że jego sprzedaż odbywa się tuż obok.
Baner może pojawiać się podczas wyszukiwania na mapie, ale także już na samym banerze może pojawić się opcja sprawdzenia najbliższego punktu sprzedaży.
Nie jest to jedyny możliwy sposób wykorzystania geolokalizacji. Dzięki tej funkcji reklama może zostać również dopasowana na wiele innych sposobów, ponieważ wiedząc, w jakim miejscu znajduje się odbiorca, możemy np. sprawdzić, jaką ma pogodę.
Przekaz reklamowy może być wtedy oparty na pokazaniu samochodu jadącego w deszczu lub słońcu, albo jak na poniższym przykładzie – dobraniu odpowiedniego kosmetyku, który sprawdzi się w danych warunkach atmosferycznych.
Jeśli powyższe przykłady nie przekonały cię jeszcze do końca, poniżej przedstawiam kilka porównań ze standardowymi, statycznymi banerami.
STANDARDOWE BANERY | BANERY RICH MEDIA (lub HTML5) |
Najczęściej są w formacie GIF albo JPG. Zazwyczaj zawierają teksty oraz elementy graficzne 2D. | Dzięki temu, że są w formacie HTML, można wkomponowywać reklamy z video i audio, które są dużo bardziej wszechstronne niż statyczne obrazki. |
Kreacje są lekkie, mogą ważyć nawet kilka KB, co przydaje się, jeśli chcemy wykorzystać tę samą kreację u wielu wydawców. | Pliki są o wiele częściej bardzo duże, ale są tego warte dzięki temu, jak wiele możliwości dają. |
Są mało albo nawet nie są wcale interaktywne. | Są interaktywne, dużo bardziej angażujące, dynamiczne. |
Nie łączą się z innymi technologiami. | Banery mogą być zsynchronizowane z JavaScriptem i HTMLem. |
Interakcja odbywa się tylko w jeden sposób – poprzez kliknięcie. | Interakcja może być prowadzona na wiele sposobów. |
Podsumowując, mobilne rich media wykorzystujące sensory dają okazję do zbudowania pogłębionej relacji z potencjalnym klientem, zaangażowania go i przekazania mu w nietypowy sposób zalet reklamowanego produktu. Warto tym bardziej skorzystać z takich formatów teraz, kiedy nie są jeszcze bardzo popularne, więc co za tym idzie – bardzo się wyróżniają i przyciągają uwagę.
Powyżej opisane przykłady są jedynie wskazówką, ponieważ przy tworzeniu ich naszym największym przyjacielem, ale i ograniczeniem jest wyobraźnia. Ciekawy koncept w połączeniu z dobrze dobraną technologią to połowa sukcesu. Nie można też zapominać o grupie docelowej, ponieważ nie każdy interaktywny baner sprawdzi się do każdego odbiorcy. Smartfon to niezwykle osobiste urządzenie, dlatego warto wykorzystywać jego możliwości do tworzenia zindywidualizowanych i dopasowanych przekazów reklamowych.
Na koniec dwa przykłady mobilnych reklam rich mediowych z naszego, polskiego podwórka. Pierwsza z nich wykorzystuje panoramiczne zdjęcie. Poruszając telefonem, odbiorca ma okazję zwiedzić podwodny świat.
Druga natomiast nawiązuje do zimowej akcji McDonald’s, który swoją lubelską restaurację przykrył szklaną kulą. W środku wszystko było pokryte śniegiem i wyglądało jak w zabawkowej śnieżnej kuli – pozytywce. Na tej podstawie przygotowali świetną kreację rich mediową, na której przedstawili właśnie zdjęcie tej śnieżnej kuli. Interaktywność tego formatu polegała na tym, że pojawiał się komunikat, by potrząsnąć telefonem, tak jak to robi się właśnie ze śnieżną kulą. Efekt do zobaczenia poniżej.
Na zakończenie
Mam nadzieję, że powyższe przykłady zainspirują Cię i pomogą w stworzeniu ciekawych i skutecznych kampanii banerowych. Jeśli jednak produkcja kampanii nie jest Twoją mocną stroną – czemu nie oddać tego w ręce kogoś, kto robi to na co dzień?
Jeśli potrzebujesz wsparcia, napisz do nas. Możesz również zobaczyć portfolio naszych realizacji na stronie naszego domu produkcyjnego 1000digital.
[contact-form-7 404 "Not Found"]
Źródła:
https://www.mobileads.com/gallery
yoc.com/pl/yoc-mystery-ad-pl/
https://bannerboy.com/brain/?post=jl-addwash-300×600
https://www.rmf24.pl/