Landing Page vs One Page – co to, po co to, dla kogo to i czym się różnią?

Choć ich nazwy brzmią bardzo podobnie i często stosowane są wymiennie, to jednak stawianie między nimi znaku równości nie jest do końca poprawne. One Page i Landing Page, bo o nich tu mowa, różni przede wszystkim ich przeznaczenie, ale nie tylko. I choć ta różnica często może być subtelna (One Page czasem może być Landing Pagem i odwrotnie), to jednak warto wiedzieć, co dokładnie kryje się pod konkretnym sformułowaniem i kiedy możemy je zastosować.

Poniższy tekst pomoże Ci dowiedzieć się, jak prawidłowo używać powyższych nazw oraz która z tych stron najlepiej sprawdzi się przy okazji Twojego projektu.

One Page 

One Page to najczęściej prosta strona, składająca się wyłącznie ze strony głównej. Stanowi ona esencję tematu, do którego się odnosi, prezentując najważniejsze, związane z nim informacje.

Ten typ strony często wykorzystuje się do tworzenia stron firmowych, zwłaszcza wtedy, gdy marka nie posiada dużej ilości treści, a chce zaprezentować w sieci siebie lub swój konkretny produkt lub usługę. One Page nie zawiera podstron – wszystkie treści umieszczone są na jednej stronie głównej. Zazwyczaj robi się je w sposób pokategoryzowany, umieszczając wszystkie informacje na osobnych sekcjach, po których poruszamy się scrollem (góra-dół) i ubierając je w piękne grafiki, ale zdarzają się też ciekawe rozwiązania o charakterze bardziej horyzontalnym.

Tego typu strona, z uwagi na niewielką ilość treści, nie musi posiadać CMS, natomiast niezwykle istotny w jej przypadku jest atrakcyjny efekt wizualny – grafiki, układ, ciekawe rozwiązania i animacje, czyli wszystko to, co sprawi, że strona będzie przyjemna i ciekawa w odbiorze.

Na One Page warto postawić, gdy chcesz otrzymać stronę kreatywną i nietuzinkową, a jednocześnie nie posiadasz dużej ilości materiałów do umieszenia, a także wtedy, gdy zależy Ci bardziej na efekcie niż możliwości edytowania treści (zachęcamy tu do rozmowy z naszym zespołem, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązania bez generowania niepotrzebnych kosztów).

Przykłady ciekawych stron One Page:

Monokai.nl:

Monokai site

Activisionblizzardmedia.com:

partners.cpeople.ru

Landing Page

Jak sama nazwa wskazuje, jest to strona, na której się „ląduje” (najczęściej po kliknięciu w któryś z pozostałych elementów kampanii promocyjnej). Ten typ stron może przypominać wyglądem One Page, jednak zazwyczaj jest tworzony i dopasowany do konkretnej akcji marketingowej. Użytkownik, który kliknie na reklamę w internecie (np. Google Ads) zostaje najczęściej przekierowany właśnie na taką specjalnie przygotowaną pod konkretną reklamę stronę. 

Cykl życia Landing Page jest najczęściej związany z okresem kampanii reklamowej, dlatego są to zwykle proste strony zawierające formularz do pozyskiwania leadów sprzedażowych. Najczęściej nie przedstawiają one pełnej oferty lub informacji nt. firmy, lecz konkretny, związany z daną kampanią wycinek np. produkt lub promocję. 

Landing Page nie powinien być tworzony zamiast strony firmowej lecz raczej być jej dodatkiem.

Jego najważniejsze zalety to przede wszystkim:

  • Odseparowanie stałej części strony od okazjonalnych promocji. Dzięki temu pozbywamy się ścisłego powiązania ze stroną główną firmy, a użytkownik może skupić się na treści dotyczącej konkretnej oferty.
  • Dostosowanie treści pod konkretną kampanię reklamową i wykorzystanie pasujących do niej słów kluczowych, nie wpływając jednocześnie na główną stronę firmy.

Przykłady Landing page:

Landing Page pod kampanię promocyjną „eKonto Junior” mBank 

Landing Page pod kampanię promocyjną oferty ubezpieczeniowej AVIVA: 

Podsumowując 

One PageLanding Page
Pojedyncza (najczęściej złożona z sekcji) strona, którą można wykorzystać jako stronę firmy lub stronę konkretnego produktu.Strona docelowa na którą ląduje się z kampanii reklamowej.
Nastawiona bardziej na cel prezentacyjny, podkreślający główne zalety (jak np. profesjonalizm) i pokazujący je w atrakcyjnej wizualnie formie.Nastawiona bardziej na przedstawienie konkretnej oferty lub usługi i pozyskanie klientów, zachęcają ich do pozostawienia kontaktu.
Często przedstawiona w sposób kreatywny, z zastosowaniem atrakcyjnych efektów wizualnych (np. przy scrollu).Z racji, że często jest to strona z określonym cyklem życia (związanym z konkretną ofertą), jest prosta i pozbawiona czasochłonnych efektów. Większy nacisk stawiany jest tu na użyteczność, aby lepiej przekazać szczegóły oferty i ułatwić pozyskanie kontaktu do klienta.
 

    Potrzebujesz rzetelnego partnera w świecie marketingu i reklamy?

    Wypełnij formularz i zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić.

    Przeczytaj również: Landing Page vs One Page – the whats, whys, whos and hows, including how they differ na stronie 1000.software